„Pamario ženklai” sujungė emalį ir muziką

„Pamario ženklai” sujungė emalį ir muziką

Rita Bočiulytė

Kintuose nuo liepos 25-osios iki rugpjūčio 5-osios vyko 4-oji tarptautinė emalio meno ir muzikos laboratorija „Pamario ženklai“, subūrusi dailininkus ir muzikus.

Buvo pristatyta ir muzikos laboratorija. Emalio ir muzikos laboratorijos dalyviai Kintuose susirinko bendrauti ir kurti. Parodoje – jauniausio emalio laboratorijos dalyvio šilutiškio Adomo Miluko diptikas – savo gabaritais didžiausia šiemetinio simpoziumo kompozicija su emaliu. Klaipėdietis Saulius Bertulis uždarymo metu stabtelėjo prie savo darbų. Vydūno kultūros centro nuotraukos

Improvizavo drauge

Per „Pamario ženklų“ atidarymą buvo pristatyta emalio juvelyrinė kolekcija iš Rusijos, vyko susibūrusios muzikinės grupės „Pamario ženklai“ pirmasis improvizacinis vakaras.

Į emalio ir muzikos laboratorijos „Pamario ženklai“ kūrybines dienas susirinko devyni metalo emalio meistrai iš Lietuvos, Rusijos, Estijos ir JAV. Lietuvai atstovavo dailininkai Saulius Bertulis, Marytė Gurevičienė, Aurimas Liekis, Adomas Milukas ir Aušra Vindžigelskytė, Estijai – Heigo Jele ir Harvis Varki, Rusijai – Svetlana Teckaja, JAV – Algimantas Grintalis. Laboratorijai vadovavo kintiškis menininkas Romas Tarvydas.

Šiemet pirmąsyk „Pamario ženkluose“ dalyvavo ir muzikai. Į džiazuojančią „Pamario ženklų” grupę susibūrė vilniečiai kompozitoriai Audrius Balsys (klavišiniai) ir Giedrius Laurušas (gitara), būgnininkas Eugenijus Pugačiukas ir klaipėdietis gitaristas Eugenijus Jonavičius. Iš šešių autentiškų kompozicijų jie parengė įspūdingą baigiamąjį koncertą.

Kūrė 12 dienų

Emalio ir muzikos laboratorijos kūrybinės dienos Kintų Vydūno kultūros centre (Šilutės raj.) baigėsi naujos emalio kolekcijos „Pamario ženklai“ parodos pristatymu ir muzikinės laboratorijos improvizacine programa.

Dailininkai ir muzikai 12 dienų kūrė ir improvizavo drauge. Laboratorijoje svečiai buvo laukiami kasdien. Čia buvo galima pamatyti, kaip meistrų rankose gimsta meno kūriniai iš emalio, nuolat veikė Rostovo (Rusija) meistrų emalio darbų paroda-pardavimas, o vakarais skambėjo muzikinės improvizacijos „Pamario ženklų“ tema.

Tradiciškai „Pamario ženklus“ organizavo VšĮ Kintų Vydūno kultūros centras“, parėmė Šilutės rajono savivaldybė, Klaipėdos apskrities viršininko administracija ir Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo fondas.

Virto laboratorija

„Kintų Vydūno kultūros centras jau ketvirtą kartą surengė tarptautinį emalio miniatiūros simpoziumą „Pamario ženklai“. Šiemet projektas papildytas muzikinėmis kūrybinėmis improvizacijomis, kurias atliko keturi Lietuvos muzikos virtuozai. Taip emalio miniatiūros simpoziumas tapo emalio ir muzikos laboratorija „Pamario ženklai“. Pagrindinė laboratorijos idėja buvo suvienyti skirtingų žanrų menininkus – metalo meno specialistus ir muzikos kūrėjus bendrai kūrybai pamario ženklų tema. Ir mums tai pavyko”, – džiaugėsi Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė.

Not jos, studijuojant ir populiarinant metalo emalio technikos galimybes ir įvairovę, siekiama viešai pristatyti kūrybos procesą bei sudaryti sąlygas skirtingų sričių menininkams betarpiškai bendradarbiauti. O jie pamario krašto legendose, istorijoje, paveldo objektuose, gamtoje semiasi idėjų, ieško simbolių ir ženklų, kuriuos įamžina savo kūriniuose.

Kuršmarių pašonėje

Laboratorijos dalyviai buvo apgyvendinti Kintų „Vėtrungės” poilsio stovyklos nameliuose, miške šalia Kuršių marių. Pati laboratorija buvo įkurta 100 metų senumo ūkiniame pastate. Menininkams buvo organizuojamos pažintinės ekskursijos po pamario kraštą sausuma ir Kuršių mariomis. Vakarais vyko bendros kūrybinės vakaronės, veiklos proceso aptarimai, buvo kuriama laboratorijos pristatymo programa.

Simpoziumo metu sukurti darbai ir įvykiai užfiksuoti skaitmeninėse laikmenose, planuojama sukurti trumpą laboratorijos DVD filmuką ir rudenį pristatyti ekspozicijose Klaipėdoje bei Vilniuje.

Rugsėjo pabaigoje arba spalio mėnesį 4-ųjų „Pamario ženklų” parodą galbūt kartu su muzikinėmis improvizacijomis ketinama atidaryti „Klaipėdos galerijoje”. Lapkritį ji iškeliaus į Vilnių.

Augina kolekciją

Simpoziumo organizacinės komisijos sprendimu po vieną dailininkų emalio miniatiūrą buvo išrinkta Vydūno kultūros centro muziejui. Iš sukauptų darbų fondo kasmet rengiamas parodų turnė po Lietuvos miestus. Vydūno kultūros centro kolekciją jau sudaro per pusšimtį emalio darbų iš įvairių šalių. Ateityje numatyta kolekciją pildyti ir toliau reprezentuoti Lietuvos pamario kraštą kitose šalyse.

Bendradarbiaujant su Vilniaus auksakalių gildijos galerija „Meno niša”, šiemet gegužės – liepos mėnesiais Kintų Vydūno kultūros centro emalio kolekcijos 21 darbas buvo eksponuojamas Ispanijoje, Solo miesto emalio muziejuje. Išleistas puikus darbų katalogas. Šilutiškio menininko A.Liekio sukurtą emalio plaketę Vydūno kultūros centras padovanojo Ispanijos emalio muziejui – kaip bendradarbiavimo pradžios simbolį.

by admin