Poezija be atlygio
Ar Lietuvai reikia kultūros? Klausimas, kurį kėlė kultūros kongresas Vilniuje. Daugelis kultūros namų, organizacijų provincijoje paliktos bado dietai arba uždarytos visai iki geresnių laikų. O kada jie ateis? Jau nebe pirmas mėnuo be atlyginimų dirba kūrybinės organizacijos, tarkim, Lietuvos rašytojų sąjunga. Jos skolos lipa per 100 tūkstančių litų, bet dar daugiau jai pačiai skolingos valstybinės institucijos. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybė su Lietuvos rašytojų sąjunga neatsiskaitė dar už praėjusių metų Poezijos pavasarį. Gal ne be reikalo literatūros kritikas Valentinas Sventickas ragina menininkus boikotuoti valstybines šventes ir svarbesnių datų minėjimus. Įsivaizduokite vieną dieną, kai net per radiją, televiziją ar koncertų salėse neskamba muzika ar eilių posmai. Bet menininkai, kaip tos lakštingalos „negali nečiulbėti“.
Vos atėjo pavasaris, ir poetai be jokio atlygio vėl patraukė į koncertų ar mokyklų sales susitikti su savo skaitytojais. Tokiomis dienomis, paskutiniąją gegužės savaitę, poetais knibžda visa Lietuva nuo Vilniaus iki Nidos ar Seinų vaivadijos Lenkijoje. Kaip visada Poezijos pavasaris neaplenkia ir uostamiesčio. Čia jis nutiks 42-ąjį kartą, o sostinėje šis festivalis bus jau 45-asis. Keisčiausia, kad būtent krizės metais įvyks daugiau vakarų ir susitikimų nei būdavo sotesniais laikais.
Krizinis Poezijos pavasaris Klaipėdoje užsibus net keturias dienas, neskaičiuojant smulkių vietinių susitikimų ar poezijos skaitymų mokyklose.
Klaipėdos Poezijos pavasaris prasidės šiandien Ievos Simonaitytės biblio-tekoje pokalbiu-diskusija apie šiuolaikinės poezijos tendencijas Lietuvoje. Pokalbyje, be vietinių poetų ir literatūros kritikų, dalyvaus visas būrys poezijos gerbėjų iš Vokietijos, o pagrindinį pranešimą skaitys poetas ir kritikas Rimantas Kmita.
O rytoj
I.Simonaitytės bibliotekos kiemelyje bus atlikta savotiška uostamiesčio poezijos ateities inventorizacija. Savo eilėraščius skaitys ir dainuos jaunieji Klaipėdos krašto poetai – moksleiviai ir studentai. Kai kurie jų, kaip Jurgis Viningas, jau pasižymėjo šalies moksleivių literatūrinės kūrybos konkurse, kai kurie galbūt tik debiutuos savo gimtojo miesto padangėje. Kas žino, gal po dešimtmečio šiandieniniai jaunieji diktuos poetines madas Lietuvoje.
Kaip ir kiekvienais metais, Poezijos pavasaris sulauks ir svečių iš užsienio. Klaipėdoje lankysis poetai iš Karaliaučiaus, Liepojos ir Austrijos Linco miesto. Su Liepojos ir Karaliaučiaus rašytojais jau seniai draugauja Klaipėdos rašytojų skyrius – verčia ir publikuoja vieni kitų kūrinius, kviečia į literatūrinius renginius. Su Karaliaučiaus literatais Klaipėdos rašytojai leidžia net bendrą žurnalą „Paralelės”, o neseniai Klaipėdos universiteto docentė Dalia Kiseliūnaitė surengė literatūros vertimų iš latvių kalbos konkursą studentams. Svečių poezijos vakare, kuris įvyks penktadienį I.Simonaitytės biblio-
tekos kiemelyje, bus galima paklausyti Liepojos poetų Sandros Alksnės-Vensko ir Janio Chvoinskio eilėraščių latviškai ir lietuviškai ( į lietuvių kalbą juos išvertė Klaipėdos universiteto studentai). Kartu su latviais savo naujus kūrinius skaitys ir rusų poetai Borisas Bartfeldas ir Semas Simkinas.
Baigiamąją Poezijos pavasario dieną – šeštadienį – Klaipėdoje rengiami net du poetų susitikimai su skaitytojais.
Vidurdienį poezijos gerbėjai kviečiami į Klaipėdos skulptūrų parką, buvusias miesto kapines. Čia įvyks teminis vakaras, skirtas išėjusiems bičiuliams, garsiems ar nežinomiems žmonėms, laikams, įvykiams ar kultūros paveldui atminti. Renginys, kurį sugalvojo rašytoja Sondra Simanaitienė, taip ir vadinasi – „Išėjusiems“. Monumentalių skulptūrų rimtis, seni parko medžiai sudarys tinkamą aplinką nuoširdžiam poetiniam vyksmui.
Baigiamasis klaipėdiečių Poezijos pavasario vakaras vyks tradicinėje erdvėje, kur prieš keturis dešimtmečius surengti pirmieji poetiniai uostamiesčio kūrėjų skaitymai – Prano Domšaičio paveikslų galerijos kiemelyje. Čia, kartu su jau minėtais Poezijos pavasario svečiais, dalyvaus ir lietuvių poetai A.A.Jonynas, G.Aleksa, M.Burokas, V.Šoblinskaitė, S.Paliulytė, taip pat klaipėdiečiai, kurie jau gerai pažįstami uostamiesčio skaitytojams iš publikacijų „Gintaro lašuose“, „Baltijos“ almanache ir naujausių poezijos knygų pristatymų. Vakaro metu bus atidaryta žymios dailininkės, irgi poetės Giedrės Bulotaitės–Jurkūnienės ir dar dviejų jos kolegų dailininkų tapybos darbų paroda, poezijos žodį muzikos garsais papildys Klaipėdos universiteto Džiazo katedros studentai.