Premjerą pristatys Lietuvai

MENO LEIDINYS Nr. 9 (183)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Premjerą pristatys Lietuvai

Klaipėdos dramos teatras pakviestas į du nacionalinės dramaturgijos festivalius.

Premjerinį spektaklį – Jono Vaitkaus režisuotą Gintaro Grajausko dviejų veiksmų tragikomediją „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ Klaipėdos dramos teatras spalio 6-ąją parodys Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, kur vyks X nacionalinės dramaturgijos festivalis „Versmė“.

Spalio 7-ąją „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ bus rodoma Varėnoje, šviesaus atminimo režisierės Dalios Tamulevičiūtės vardu pasivadinusio profesionalių teatrų festivalio programoje. Prieš gastroles išvysti tik kartą vasaros pradžioje parodytą spektaklį turės galimybę ir Klaipėdos žiūrovai – rugsėjo 30-ąją „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ bus rodoma Klaipėdos žvejų rūmuose.

G.Grajausko pjesė „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ dar nepasiekusi scenos jau turėjo savo turiningą istoriją. Pjesė rašytojui 2007-aisiais pelnė laurus nacionalinės dramaturgijos konkurse „Versmė“, o 2008-aisiais – „Auksinį scenos kryžių“ už geriausią nacionalinę dramaturgiją, tačiau iki šio pavasario scenoje pastatyta taip ir nebuvo… Kodėl? Priežasčių, matyt, ne viena. Teatrologė Aušra Martišiūtė savo straipsnyje „Dramaturgas, kurio bijojo teatras“ („Metai“, 2009 Nr.1) rašo: „G.Grajausko dramaturgija efektingai pasuko tradicijos – istorinės dramos – atnaujinimo linkme. Tai sukelia nuostabą ir susižavėjimą skaitytojui, tačiau suglumina teatrą, kuris savo kūrybinių priemonių arsenale neranda G.Grajausko pjesei reikalingo teatro kalbos kodo, kuris pjesės tekstą paverstų patraukliu spektakliu. Kūrybiškai parašytas tekstas teatrui reikalauja adekvataus teatro kūrybos atsako. Galbūt čia ir slypi baimės šaltinis?“…

G.Grajauskas – poetas, dramaturgas, eseistas. Lietuvoje išleidęs 11 knygų, 2000-aisiais tapęs iki šiol jauniausiu „Poezijos pavasario“ laureatu. G.Grajausko knygos išleistos ir Švedijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Islandijoje. Pastaraisiais metais G.Grajauskas vis labiau sieja savo gyvenimą su teatru – rašo ir verčia pjeses, dirba Klaipėdos dramos teatro literatūrinės dalies vedėju.

Rašytojas keliauja po festivalius

Klaipėdietis rašytojas Gintaras Grajauskas toliau keliauja po pasaulį ir festivalius.

Rugsėjo 15–25 dienomis Berlyne vyko X tarptautinis literatūros festivalis, kurio pagrindinė tema šiemet – Rytų ir Vidurio Europos literatūra.

Festivalyje Lietuvai atstovavo poetas G.Grajauskas.

Rugsėjo 20-ąją Vokietijos teatre vykusiame vakare „Poetry Night“ skambėjo G.Grajausko, Mimozos Ahmeti (Albanija), Louis-Philippe Dalembert (Haitis/Prancūzija), Ali Podrimjos (Kosovas) eilės.

X tarptautinis Berlyno literatūros festivalis – vienas didžiausių ir autoritetingiausių festivalių Europoje.

Nuo festivalio pradžios jame dalyvavo daugiau nei tūkstantis rašytojų iš viso pasaulio.

Berlyno literatūros festivalį organizuoja „Berliner Festspiele“, bendradarbiaudama ir remiama Berlyno kultūros fondo, Vokietijos užsienio reikalų ministerijos, Pasaulio kultūrų centro, Roberto Boscho fondo, Berlyne esančių užsienio šalių Kultūros institutų ir Kultūros atašatų bei daugelio kitų.

Prieš festivalį G.Grajauskas lankėsi Vilniuje bei Rygoje, kur kartu su muzikuojančių poetų grupe „The Berserkers“ (Islandija, Škotija, Lietuva) pristatė publikai naująją kompaktinę plokštelę „Under the Evening Sky“.

Visą spalį G.Grajauskas viešės ir dirbs Berlyne, kur buvo pakviestas Berlyno literatūros kolokviumo (Literarisches Colloquium Berlin), o lapkričio viduryje kartu su J.Meku ir O.Koršunovu dalyvaus Prancūzijoje vykstančiame literatūros bei teatro festivalyje „Les Boréales“.

Su tapyba – į Kauną ir Šiaulius

Klaipėdietis tapytojas Virginijus Viningas įsijungė į projektą „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“, kuris jo darbų parodą atidarė Kaune, o kito tapytojo iš uostamiesčio – Vido Pinkevičiaus – paveikslai neseniai viešėjo Šiauliuose.

Šiaulių Trakų gatvės galerijos kvietimu rugpjūčio 26 – rugsėjo 25 dienomis V.Pinkevičius ten pristatė savo tapybos parodą „Spalvota tyla“. Tai jau ketvirtoji Šiaulių rajone gimusio, dabar Klaipėdoje gyvenančio ir dirbančio tapytojo paroda Šiauliuose.

Kaune, Ryšių istorijos muziejuje, nuo rugsėjo 17-osios visą mėnesį veikianti V.Viningo paroda tęsia projektą „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“. Šiemet projektas apima 34 renginius šalies dvaruose, pilyse, muziejuose. Jis finišuos gruodį Klaipėdos dailės parodų rūmuose bendra jo dalyvių paroda. Projekto vadovo Olego Darčanovo žodžiais, 2007 m. gimė idėja surengti projektą, kurio įgyvendinimas suteiktų galimybę menininkams pristatyti savo kūrybą, o kultūrinei visuomenei ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir regionuose susipažinti su šiuolaikinio meno tendencijomis. Kartu projektas atkreipia dėmesį į mūsų turtingą istorinės architektūros palikimą bei suteikia daugiau išsamios informacijos apie jį. Trečius metus įgyvendinamas tarptautinis meno projektas „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose” jau pristatė daugiau nei 100 meno renginių. Projektas suteikia galimybę beveik visas savo kūrinių kolekcijas išvysti Kaune, Raudonėje, Anykščiuose, Trakų Vokėje, Kelmėje ir Klaipėdoje. Šiemet balandžio – gruodžio mėnesiais projektas pristatys devynių menininkų iš Latvijos, Kazachstano ir Lietuvos kūrybą.

Rusijos menas – gyvai

Spalio 8-ąją Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) savo Parodų rūmuose atidarys pirmąją šiuolaikinio Rusijos ir Lietuvos meno projekto „Estetika VS Informacija“ parodą, kuri čia bus eksponuojama iki lapkričio vidurio.

Publikos dėmesiui – 16 Rusijos autorių, aktyvios kūrybos savaitė ir menas gyvai, susitikimai, paskaitos ir meistriškumo pamokos. Šiame projekte menininkai ir kuratoriai taps komanda. Autoriai savaitę kurs meno rezidencijoje ir parodų rūmų ekspozicinėje erdvėje, skaitys paskaitas, – taip supažindindami publiką su savo kūrybos kontekstu, šiuolaikinio Rusijos meno tendencijomis, aktualijomis ir problemomis.

Rusijos parodos kuratorius K.Bochorovas į Lietuvą pakvietė žymius viduriniosios ir sparčiai kylančius jauniausios Rusijos šiuolaikinio meno kartos kūrėjus, kurie reprezentuoja savo šalį prestižiškiausiuose pasaulio meno renginiuose – Venecijos, Stambulo, San Paulo, Maskvos, „Dokumentos“, „Manifestos“ ir kitose meno bienalėse.

„Kalbėdami apie Lietuvos identitetą, kultūros eksportą, Lietuvą neretai įvardijame kaip šalį tarp Rytų ir Vakarų. Neatsitiktinai „Kultūrpolis“ pristato vieno svarbiausių Rytų atstovo – Rusijos meną. Šios kontroversiškos šalies menas yra atviras, ekspresyvus bei novatoriškas, o Vakarų patirtys neištrina rusiškojo identiteto kodų“, – sakė „Kultūrpolio“ direktorius Ignas Kazakevičius.

Anot jo, pirmoji projekto „Estetika VS Informacija“ paroda – tai atsakymas į klausimą, kodėl Vakarų pasauliui įdomus Rusijos menas.

Antrojoje projekto dalyje Maskvoje kitąmet KKKC pristatys Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkus.

„Durų“ inf.

Fotografų vizitas Kaune

Kristina Kučinskaitė

Uostamiesčio fotografai rugsėjo 4-ąją viešėjo Kaune – „Senamiesčio fotografijos naktyje“, kurioje fotografijos buvo eksponuojamos projektoriumi populiariausiose miesto vietose iškabintuose ekranuose.

„Senamiesčio fotografijos naktis“ priklauso didžiausio kasmetinio fotomeno festivalio Baltijos šalyse „Kaunas photo“ renginių ciklui. Kaip sakė festivalio meno vadovas Mindaugas Kavaliauskas, fotografijos naktys vyksta jau septintus metus, „vienas iš naktinių renginių tikslų – socializacija. Juose pasirodo ne tik profesionalai, bet ir fotografijos aistruoliai iš įvairių klubų“.

Šiemečio festivalio tema skamba gana intriguojamai: „Duetai ir dvikovos“. Kauno ir uostamiesčio fotografų darbų peržiūra ekrane Rotušės aikštėje visai simboliškai sutapo su krepšinio varžybomis, kurios buvo transliuojamos šalia stovinčiame ekrane. Tai suteikė tam tikros konkurencinės dvasios. Tačiau, M.Kavaliausko žodžiais, „Duetai ir dvikovos“ nėra skirti priešybių ryškinimui, „visada gyvename tarp bendradarbiavimo ir konkurencijos. Misija – išryškinti tai, kas gimsta tame bipoliškume, kas auga šešėlyje“.

Uostamiesčiui atstovavo tiek sąjungos nariai profesionalūs fotografai, tiek dar tik kylantys fotomeno mėgėjai, kurių vardai nuskambėjo fotografijų projekte „KITI“. Kaune buvo parodytos Remigijaus Treigio, Arūno Šeštoko, Dariaus Vaičekausko, Gyčio Skudžinsko, Roberto Gabrio, Marijaus Bružilos, Evelinos Kerpaitės, Pauliaus Sadausko ir Valdo Ančerio fotografijos.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas D. Vaičekauskas džiaugėsi, kad netradicinis renginys pasirodė įdomus nemažai auditorijai. Jis atkreipė dėmesį į renginio formą – dar neįprastą ir nepropaguojamą uostamiestyje. „Ji patogi, nes fotografijų nereikia spausdinti, eksponuoti ir per gana trumpą laiką jų galima pamatyt nemažai. Bet naujos technologijos gali pakliūti į savo spąstus, jei darbai demonstruojami prastesniu projektoriumi. Buvo autorių, kurių fotografijose taip pranyko subtilesnės spalvos ir atspalviai. Žiūrovai negalėjo įvertinti tikrojo jų grožio“, – mano D.Vaičekauskas.

Vis dėlto uostamiesčio fotomenininkų atstovas džiaugėsi, kad Kauno publikai pavyko pristatyti įdomią ir nemažą klaipėdiečių rinktinę.

7-ojo fotomeno festivalio „Kaunas Photo“ renginiai ir parodos vyksta iki spalio 7-osios. Festivalyje dalyvauja apie 200 autorių iš beveik 40 šalių.

by admin