Rudens sezoną pradės Švedijoje

Rudens sezoną pradės Švedijoje

Ramunė Pletkauskaitė

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) Stokholme pristato aktyviausiai su institucija bendradarbiaujančius Lietuvos grafikus bei jų naują požiūrį ir ruošiasi taip pat Švedijoje vyksiančiam „Time” projektui, į kurį įtrauks klaipėdiečius tapytojus ir fotografus.

Iki rugsėjo 26-osios Lenkų instituto galerijoje Stokholme pristatoma šiuolaikinės lietuvių grafikos paroda „Black, White and Freedom of Choice“.

Tai lietuvių grafikų Jūratės Rekevičiūtės ir Evaldo Mikalauskio projektas, kurį rugpjūčio 22-ąją švedams pristatė LR kultūros atašė Švedijoje Liana Ruokytė ir projekto kuratorius klaipėdietis menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

Anot menotyrininko, tradicinės dailės atžvilgiu J.Rekevičiūtė – greičiau subkultūros atstovė. Ji pati susikūrė terpę, kurioje įprasti meninio suvokimo kriterijai nebegalioja. Ekscentriškumas atsiskleidžia visoje menininkės kūryboje ir jos kuriamame meno įvaizdyje. Naujausi autorės darbai atlikti autorine technika reljefiškai spaudžiant „second handą” ir sukurtą „kūno” iliuziją meistriškai papildant aštriu lino raižiniu. Kūriniai tarsi įgyja rūbus dėvėjusio žmogaus kūno šilumą ir dvasios istoriją, tampa socialiai aktyvūs ir provokuojantys.

„E.Mikalauskio kūryba nepanaši į lietuvių tautos pamėgtus pagraudenimus žmogiškosios būties tematika. Ofortu ir mišria technika atlikti kūriniai – pašiepiantys, žaismingi, ironiškai atskleidžia Z.Froido įžvalgų vertus gyvenimo aspektus, paperka savo paprastumu, iš pirmo žvilgsnio yra apgaulingai lengvai suprantami, tačiau realybėje – daugiaplaniai ir daugiaprasmiai. Šmaikščiai ir ironiškai menininkas preparuoja reklamos pasaulį ir jame tūnantį „žmogutį“, aprengtą medijos „išbrandintais“ produktais. Kūriniai intriguoja technikos virtuoziškumu bei alogiškais ir siurrealistiniais deriniais”, – komentavo I.Kazakevičius. Menotyrininko teigimu, ši paroda įvardija bene aktyviausių Lietuvos grafikų pasirinkimą – eiti konceptualiosios grafikos keliu.

Projekto organizatoriai – Lietuvos Respublikos ambasada Švedijoje ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras. Projektą parėmė LR Kultūros ministerija, Kultūros ir sporto rėmimo fondas ir Lenkijos institutas Stokholme.

Antroji KKKC rudens sezono kultūros mainų su Švedija dalis – Klaipėdos kūrėjų prisistatymas tarptautiniame projekte „Time”.

Klaipėdiečiai rugsėjį įsijungs į projektą „Time”, kurį organizuoja Lietuvos Respublikos ambasada Švedijoje ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, o remia LR Kultūros ministerija ir Kultūros ir sporto rėmimo fondas.

Projektas „Time” nuo rugsėjo 23-iosios iki lapkričio 6 dienos tęsis Stokholmą supančiose galerijose „Infra”, „Vasby” ir „Edsvik”.

Tarp 12 šalių autorių savo kūrybą eksponuos Klaipėdos tapytojai Liudvikas Natalevičius, Virginijus Viningas, Rytis Martinionis, fotografai Remigijus Treigys ir Gytis Skudžinskas.

by admin