Tapybinis debiutas: unplugged

Tapybinis debiutas: unplugged

Dalios Kirkutienės paveikslai „Labirintas“, „Cunamis“. Nerijaus Jankausko fotoreprodukcijos

Ignas Kazakevičius

Klaipėdos koncertų salės fojė – nauja parodinė erdvė uostamiestyje. Kaip jau įsitikinome, – puiki erdvė eksponuoti tapybą. Iškilminga ir jauki aplinka. Čia derėtų bet kokio stiliaus, netgi agresyvesnio ekspresionizmo kūriniai. Pastarasis stilius patinka ir Daliai Kirkutienei. “Tačiau manoji ekspresija vis sugrįžta į save, ir taip dedu dar vieną kvadratinį, tačiau anaiptol ne stichišką potėpį”, – savo pasirinktą kryptį per vernisažą komentavo paveikslų autorė. Ši paroda – dailininkės tekstilininkės D.Kirkutienės debiutas tapyboje.

Renkasi optinį meną

Paveikslai švyti melsvai rusva šviesa. Švyti išplaukusiu, kompiuteryje išdidintą, išsifragmentavusią nuotrauką primenančiu vaizdu. Tarkime, jog autorė pateikia vaizdo užuomazgą, kuri galėtų būti formuojama įvairiomis kryptimis ir būdais.

Dailininkė renkasi optinį meną. Renkasi dėl jo paslankumo, paviršiaus žaismės, dėl paslapties ir iliuzijos, kurią sukuria mirgėjimas. Renkasi dėl galimybės plastiškiau manipuliuoti motyvais – peizažu, žuvimi, augalu, paveiksluose paklūstančiais švytėjimui, jame besiasimiliuojančiais ir sruvenančiais.

Eiliuoja ornamentus

Taip, tai lyriška, intymu, kartais sentimentalu. Bet pakankamai profesionalu. Po plonų tapybos sluoksnių plotais tarsi žvynai slepiasi kiti – žalsvi, melsvi ploteliai. Slepiasi, o čia, žiūrėk, ima ir skaidriau žybteli. Virš jų – kitas sluoksnis, šalia – kitas tonas, ir, žiūrėk, drobė padengiama eiliuotu ornamentu.

Kvadratėlių neonai, tie šviesos negatyvai plokštumą užkloja persišviečiančiu toniniu tinklu. Po jais, už jų – iliuzija. Iliuzija ta kūryba, iliuzija… Taip rašo filosofai. O menininkai žūtbūtinai siekia ją materializuoti. Kitaip argi patikėtume, kad ji egzistuoja?

Tekstiliška ir šilta

Surengusi pirmąją tapybos parodą, D.Kirkutienė nėra naujokė dailėje. Menininkė baigusi tekstilės studijas. Ir tai žymu, kai stebi nuoseklų vaizdinio pynimą, beje, įdomiai kintantį nuo salės apšvietimo. Sakytum, sienas prarėžė, ir liko saulės spindulių smaigai. Bet aš dabar ne apie tai.

Tai geras debiutas. Nors kuklus, tačiau sėkmingas „išėjimas“ į eterį. Kamerinis atlikimas. Tapybinis unplugged („akustinis“ – angl.).

Tekstiliška, jauku ir šilta. Sakytum, autorė iš patirties, improvizacijos į perspektyvą mezga tiltą. Spalvinė lipdyba ir atsargus ėjimas tapybiniais ašmenimis leidžia ateityje tikėtis drąsesnių autorės žingsnių. To ir palinkėčiau, sveikindamas menininkę su debiutu šioje srityje.

by admin