Tarp atėjimo ir išėjimo

Tarp atėjimo ir išėjimo

Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje rytoj 17.30 val. atidaroma retrospektyvinė Algio Kliševičiaus (1950–2008) kūrybos paroda, skirta 60-osioms dailininko gimimo metinėms. Per vernisažą bus pristatyta dailėtyrininkės Kristinos Jokubavičienės monografija „Tarp atėjimo ir išėjimo. Algis Kliševičius“.

Gyveno ir kūrė Klaipėdoje

1973 m. baigęs studijas Valstybiniame dailės institute, nuo 1974-ųjų A.Kliševičius gyveno ir kūrė Klaipėdoje, dėstė Vilniaus dailės akademijos Vizualiojo dizaino katedroje, jam buvo suteiktas profesoriaus pedagoginis vardas.

1997–2008 m. A.Kliševičius taip pat dirbo Klaipėdos universiteto leidyklos dailininku, apipavidalino per 500 įvairių leidinių. Parodose A.Kliševičius pradėjo dalyvauti 1973-iaisiais. 1980 m. jis tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu, o 2006 m. buvo priimtas į LGDA (Lietuvos grafinio dizaino asociacija).

Aktyviai dalyvavęs miesto kultūriniame, dailės gyvenime, A.Kliševičius ne kartą buvo renkamas į Klaipėdos miesto kultūros ir meno tarybą, 2003-iaisiais jam suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas, 2005-aisiais jis įvertintas Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus apdovanojimu „Jūrų žvaigždė“.

Aistra – kaligrafija

A.Kliševičius dirbo ekslibriso, estampo, knygų iliustracijos, knygų dizaino, plakato ir kaligrafijos srityse, kūrė firminius ženklus, reklaminius spaudinius, heraldikos objektus.

Pradėjęs nuo linoleumo raižinio, šilkografijos technikų, laipsniškai jis perėjo prie kompiuterinės grafikos. Nuo 1990-ųjų dailininkas ypač aktyviai darbavosi kaligrafijos srityje. Jis buvo trijų Lietuvos šrifto ir kaligrafijos parodų „Rašto menas“ (1992, 1999, 2004) iniciatorius ir kuratorius, dalyvavo ir rengė grupines ir personalines kaligrafijos parodas šalyje ir užsienyje. A.Kliševičius ne tik su užsidegimu pats kūrė kaligrafiją, mokė jos ir skatino kurti kitus.

2006 m. A.Kliševičius pradėjo leisti pirmąjį Lietuvoje tęstinį leidinį, skirtą kaligrafijai – „Kaligrafijos sąsiuvinius“. Iki 2008 m. birželio dailininkas suspėjo išleisti tris numerius. Po A.Kliševičiaus mirties „Kaligrafijos sąsiuvinius“, pagerbdami Mokytojo atminimą, leidžia jo kolegos ir mokiniai.

Su individualumo ženklu

Ryškaus individualumo ženklu pažymėtai A.Kliševičiaus kūrybai būdinga emocionali raiška, preciziška linija, prasmingas vaizdo ir teksto santykis. Lakoniškas, minimalistinis dailininko kūrybos stilius patraukia veržlia, spontaniška energija.

Kaligrafiškai rašydamas frazę, komponuodamas motyvus estampuose, grafikas kūrė metaforiškas, asociacijų ir užuominų prisodrintas harmoningas erdves, individualias būties ir jos prasmės versijas.

A.Kliševičius buvo nuolat ieškantis, eksperimentuojantis kūrėjas, o idėjų, sumanymų, kuriuos įgyvendino ar planavo, būtų užtekę keliems gyvenimams. Tai buvo neeilinė, charizmatiška asmenybė, nepaprastai darbštus ir išmintingas žmogus, eruditas, turėjęs retą humoro jausmą, gilias įžvalgas meno ir gyvenimo srityse.

Retrospektyvinėje kūrybos pa-rodoje, skirtoje 60-osioms dailininko gimimo metinėms, bus eksponuojami jo estampai, ekslibrisai, kaligrafija, knygų grafika, sukurti 1973–2008 m. laikotarpiu. Paroda „Tarp atėjimo ir išėjimo“ LDM Prano Domšaičio galerijoje veiks du mėnesius, lankytojams parengta edukacinė programa „Kaligrafijos laboratorija“.

„Durų” inf.

by admin