„Tolyn į tamsą…“ nepaklydo kosmose

„Tolyn į tamsą…“ nepaklydo kosmose

 

Naujas filmas

Pavadinimas: „Tolyn į tamsą. Žvaigždžių kelias“.

Šalis: JAV.

Premjera: 2013 m. gegužės 17 d.

Premjera Klaipėdoje: gegužės 24 d. kino centre „Forum Cinemas”.

Žanras: fantastinis nuotykių.

Trukmė: 132 min.

Režisierius: J.J.Abramsas.

Prodiuseriai: J.J.Abramsas, Bryanas Burkas, Paulas Schwake.

Aktoriai: Chrisas Pine, Zoe Saldana, Zachary Quinto, Karlas Urbanas, Simon Pegg, John Cho, Benedictas Cumberbatchas.

Scenaristai: Roberto Orci, Alexas Kurtzmanas, Damonas Lindelofas.

Operatorius: Danas Mindelis.

Kompanijos: „Paramount Pictures“, „Bad Robot“.

Amžiaus cenzas: N14.

Biudžetas: 190 mln. JAV dolerių.

Siužetas: Į namus sugrįžusi komanda „Enterprise“ suvokia, jog nesustabdoma jėga iš vidaus sunaikino jai vadovavusią organizaciją. Tai, dėl ko „Enterprise“ buvo sukurta ir dėl ko kovojo – dabar viskas sugriuvo, o pasaulis pasinėrė į sumaištį ir krizę. Nepaaiškinamo siaubo kaustoma komanda kyla į paskutinę kovą ir bando įveikti pasaulį krečiantį chaosą. Mirtinai pavojingoje kelionėje „Enterprise“ ant kortos pastato ne tik žmonijos ateitį, bet ir meilę bei draugystę, jungiančią komandos narius…

 

Garantuota ir kartu nekvaila pramoga – taip galima pasakyti apie naują filmą „Tolyn į tamsą. Žvaigždžių kelias“. O tai abi svarbiausios gero filmo sudedamosios dalys.

Aivaras Dočkus

Iš kosminės istorijos

Amerikietis Gene Roddenberry’s – tas auksinis genas, sutvėręs kultinio televizijos ir kino epo „Žvaigždžių kelias“ istoriją, nusidriekusią kosminiais ekranų ūkais nuo tolimojo septintojo dešimtmečio iki mūsų dienų. Antrojo pasaulinio karo lakūnas, atlikęs devynias dešimtis karinių misijų, nusekė tėvo pėdomis ir, pasibaigus oro mūšiams, pradėjo dirbti policijoje. Netikėtai jame nubudo scenaristo bei prodiuserio talentas. Vieną gražią dieną Gene ėmė įgyvendinti beprotišką idėją – sujungė vesternų stilistiką su savo mėgstamomis „Guliverio kelionėmis“, perkėlė visą šį eksperimentą į kosmosą ir televizijos ekranus.

Per beveik penkis dešimtmečius sukurti penki vaidybiniai ir vienas animacinis serialai (iš viso daugiau nei 700 serijų) bei 12 pilnametražių filmų. „Žvaigždžių kelio“ ženklas tapo neįkainojamu ir nemirtingu, įsteigti muziejai bei gerbėjų klubai. G.Roddenberry’s tapo pirmuoju televizijos scenaristu, kurio žvaigždė įspausta Holivudo šlovės alėjoje, ir vienu pirmųjų, kurio pelenai po mirties išbarstyti kosmose.

Ir vis dėlto „Žvaigždžių kelias“ iš didžiųjų kino ekranų buvo pradingęs 11-ai metų. Nes paskutinioji „senųjų laikų“ kosminio epo dalis „Atpildas“ nesulaukė nei komercinės sėkmės, nei kritikų pripažinimo.

Štai tuomet (prieš ketverius metus) kultinį projektą perkrovė režisierius, scenaristas ir prodiuseris J.J.Abramsas. Kodėl tokį titanišką darbą patikėjo būtent jam? Jo koziriai buvo neginčijami – serialai „Slaptoji agentė“ ir „Dingę“, scenarijai juostoms „Armagedonas“, „Projektas: „Monstras“, parašyta, režisuota ir prodiusuota trečioji „Misija: neįmanoma“ dalis. J.J.Abramsas išpildė vaikystės svajonę – pradėjo naują „Žvaigždžių kelio“ erą. Filmas planetos kinuose surinko beveik 400 mln. JAV dolerių. Holivudo kalba tai reiškia viena: laukite tęsinio.

Sena šventė – naujoviškai

Puikiai pamenu perkrautąjį „Žvaigždžių kelią“. Nepriekaištingai surinkta aktorių komanda, į veiksmą gana stiprokai įsiurbiantis siužetas, bet filmui pritrūko ir veiksmo platumos, ir nuoseklumo lygumos, ir įdomesnių minties koordinačių. Visur pristigo vos vieno kito žingsnelio. Juostos forma bei turinys buvo labai atsargūs. Kaip pirmieji astronauto žingsniai Marse. Kita vertus – tie žingsniai buvo teisingi. Ir jie leido J.J.Abramsui tęsinyje įsibėgėti erdvėlaivių greičiu.

„Tolyn į tamsą. Žvaigždžių kelias“ turi abi svarbiausias gero filmo sudedamąsias dalis. Pirmoji – garantuota pramoga. Antroji – ji tikrai nekvaila. Čia didžiausias scenaristų ir režisieriaus nuopelnas.

Siužeto pagrindas – šiuolaikinė istorija apie terorizmą ir valdžios manipuliacijas paklusniais žmonių protais. Istorija apie sunkias pasirinkimo situacijas, į kurias patenka „Enterprise“ kapitonas Džeimsas Kirkas. Istorija apie bendražmogiškas vertybes ir emocijas. Žiūrovams neprireikia pusvalandžio, kad pajustų, kaip nelengva herojams, kad jų laukia pavojingas skrydis ir kad priešai bus daug klastingesni nei galima įsivaizduoti.

Keisčiausia, kad erdvėlaivio įgulos narių daug, bet kiekvienas personažas įsimintinas. Kiekvienas kaip čempioniškos futbolo komandos žaidėjas žino savo poziciją aikštelėje. Ir laiku, kai gauna progą pasižymėti, pasinaudoja tobulai. Kiekvienas yra svarbus. Bet visi – komandos sėkmės labui. Aišku, daugiausiai erdvės skiriama neišskiriamam Kirko ir Spoko duetui, arba aktoriams Chrisui Pine ir Zachary Quinto. Trečiasis ekrano laiko lyderis – žiaurusis Khanas, kurį grėsmingai talentingai įkūnijo serialo „Šerlokas“ žvaigždė Benedictas Cumberbatchas. Tik pažiūrėję filmą iki galo, suprasite, kurioje jis pusėje.

Režisierius J.J.Abramsas pasižymi retu talentu sugrąžinti publiką į „auksinius“ nuotykinio Holivudo kino laikus – devintąjį dešimtmetį, kai kelionė į kiną buvo didžiulė šventė, o juostos premjerą gaubdavo stebuklinga atmosfera. J.J.Abramsas meistriškai žaidžia tų laikų filmų atmosfera. Jis tvirtai ir tiksliai subalansuoja siužetines linijas tarp įtampos, komiškų epizodų, žmogiškų jausmų ir įspūdingų veiksmo scenų.

Tarp dviejų laiko kilpų

Senosios Holivudo mokyklos stuburo tvirtumą įrodo tampriai surištas filmo pradžios ir pabaigos mazgas, sudarytas iš dviejų laiko kilpų. Vienoje vienas herojus gelbsti kitą. Antroje antrasis herojus gelbsti pirmąjį. Abiejose situacijose mes bent jau kelias sekundes nuoširdžiai pasibaisime, jog niekšingi kūrėjai užsimojo įvykdyti šventvagystę ir nužudyti kultinius veikėjus.

Kartu režisierius niekur nepamiršta, kad prasidėjo naujieji laikai. Kautynių epizodai aštrūs ir realistiški. Niekur nėra veiksmo vien dėl veiksmo. J.J.Abramsas prarastų savo vardą, jeigu „Tolyn į tamsą. Žvaigždžių kelias“ nebūtų nusėtas jo taip mėgstamomis „išdurkėmis“, arba siužeto posūkiais, kai žiūrovas sumaniai prigaunamas ir apgaunamas. Firminis režisieriaus ženklas. Scenarijus lankstosi, herojai demonstruoja ekstremalius sugebėjimus ties gyvybės ir mirties riba, mes išgyvename dėl įvykių baigties, pamiršdami logikos dėsnius… Filmas veikia beveik visais įmanomais lygmenimis. Kaip vienas kvapą gniaužiantis skrydis. Laikas prabėga akimirksniu, o galvoje lieka nuotykių kupinos kelionės nuotrupos.

Tenka pripažinti, jog Holivude dar liko talentingų kūrėjų, kurie tave protingai moka pradanginti iš salės į magiškąjį kino kosmosą. Nes po daugybės nusivylimų ir nusvilimų buvai įnikęs į svarstymus, kad kerintys Holivudo burtai – tik labai tolimos legendos, menančios archajiškus „Žvaigždžių karų“ titrus.

Beje, apie „Žvaigždžių karus“… Kitą kultinę kosminę odisėją patikėta prikelti ne kam kitam, o tam pačiam J.J. Abramsui. „Žvaigždžių kelias“ jam pasitarnaus kaip labai labai labai didelis laimėtas mūšis prieš su niekuo nepalyginamą karą. O jo pradžios – septintosios dalies laukia milžiniška gerbėjų armija. Ir kiekvienas jų – geriausias „Žvaigždžių karų“ ekspertas.

by admin