Trys rudens dienos skambant akordeonams

Trys rudens dienos skambant akordeonams

aina Naujokaitė

Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koncertų salėje vykęs jau septintasis tarptautinis festivalis „Vivat Accordeon“ akordeono muzikos gerbėjams suteikė galimybę tris dienas mėgautis nuostabiais šio instrumento garsais.

Instrumentai – pagal užsakymus

Šis festivalis pateikė platų akordeonu atliekamos muzikos spektrą, atskleidė jo įvairovę, supažindino su instrumento galimybėmis.

Ypatingas renginio akcentas – visi dalyviai grojo klavišiniais, o ne mygtukiniais akordeonais. Šiemetis festivalis pasižymėjo skirtingų akordeonų gausa.

Jis buvo kupinas įvairiausių instrumentų, pradedant akordeonais, pagamintais prestižiškiausių firmų pagal specialius užsakymus, kuriais grojo profesionalūs atlikėjai, ir baigiant birbynėmis, elektrinėmis kanklėmis, smuiku, fortepijonu, mušamaisiais.

Spalio 22-ąją įvyko festivalio atidarymas, kuriame buvo gausu įvairaus amžiaus atlikėjų. Pasirodė Klaipėdos J.Karoso muzikos mokyklos mokytojų kvartetas (I.Zadonskaja, T.Tkačenko, R.Užgalis, E.Medelytė), Roberto Užgalio ir Editos Medelytės duetas, visai neseniai susikūręs trio „La mer“ (mer – Miroslav, Edita, Robertas).

Grojo meistrai ir jaunimas

Buvo labai smagu po gana ilgos pertraukos scenoje matyti patį festivalio iniciatorių ir organizatorių – Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos mokytoją R.Užgalį. Taip pat savo pasirodymu maloniai nustebino Klaipėdos universiteto Menų fakulteto ansamblis „Carme iucundum“ (A.Šermokaitė – akordeonas, R.Tamošiūnaitė – smuikas, A.Martinkus – fortepijonas).

O pirmąją koncerto dalį vainikavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Liaudies instrumentų ir akordeonų katedros docento Genadijaus Savkovo pasirodymas. Meistriškas akordeonistas publiką papirko prancūziškos muzikos garsais ir šilta šypsena. Tarp kitko, atlikėjas grojo specialiai jam pagamintu akordeonu „Vignoni“, ant kurio šalia firmos pavadinimo išgraviruotas muzikanto vardas.

Antrojoje koncerto dalyje visus pakerėjo festivalio svečias Kaliningrado filharmonijos solistas Morislavas Lelyukhas. Beje, jis pirmasis Rusijoje groja prestižiniu „Borsini“ firmos akordeonu. Miroslavas savo muzika lyg ant sparnų nuskraidino į aistringo tango užvaldytą koncertų salę, svajingą prancūzų kavinių kvartalą, ritmingą amerikiečių džiazo klubą…

Koncertą užbaigė patys jauniausi, tačiau ne prasčiausi muzikantai – Gargždų vaikų muzikos mokyklos akordeonistų orkestras, vadovaujamas V.Steponavičiaus.

Premjerų vakare – staigmenos

Spalio 23-iąją laukė premjerų vakaras.

Šį koncertą pradėjo LMTA absolventas akordeonistas Nerijus Bakula, aktyviai besidomintis džiazu ir improvizacija. Skambėjo jazz standartai, new mussette ir popmuzikos kūriniai: nuo tango iki popbaladės. Publika, jam grojant, buvo nusčiuvusi, apžavėta, o pasibaigus pasirodymui aplodismentai tiesiog perplėšė stojusią tylą. Taip pat N.Bakula pristatė savo naują instrumentą pavadinimu „Dallape“. Beje, N.Bakula ir M.Lelyukhas pasirodė visai netikėtu jųdviejų improvizaciniu duetu. Publika akivaizdžiai mėgavosi klausydamasi ir žiūrėdama į tiesiog dievinančius akordeoną atlikėjus.

Antrojoje koncerto dalyje girdėjome pirmą kartą scenoje atliekamus kūrinius, kuriuos grojo akordeonistas Danielius Rozovas, birbynininkas Irmantas Andriūnas ir elekrinėmis kanklėmis skambinanti Aistė Bružaitė. Visi trys muzikantai – puikūs savo instrumentų virtuozai. Bendros idėjos juos suvedė ansambliniam grojimui. Dabar jie kartu kviečiami į šiuolaikinės muzikos festivalius. D.Rozovas ir I.Andriūnas festivalyje dalyvavo jau nebe pirmą kartą, ko gero, ir ne paskutinį.

Šis koncertas premjerų gausa paliko neišdildomų įspūdžių. Aš asmeniškai elektrines kankles girdėjau pirmą kartą. Anksčiau nebūčiau pagalvojusi, bet šiuosyk įsitikinau, kad šis instrumentas gali puikiai derėti su akordeonu ir skambėti labai šiuolaikiškai.

Klausytojai plojo atsistoję

Spalio 24-ąją laukė festivalio uždarymas. Muzikos gerbėjai tiesiog plūdo į koncertų salę, norėdami paskutinį kartą išgirsti mylimus atlikėjus.

Festivalį užbaigė svečias iš Kaliningrado M.Lelyukhas, prie kurio vėliau prisijungė G.Savkovas, o dar vėliau – ir pats renginio organizatorius R.Užgalis su E.Medelyte. Kvartetas susibūrė specialiai šiam festivaliui, galima teigti, tai dar viena premjera. Muzikantai taip žavingai užbaigė koncertą, kad klausytojai, užburti muzikos garsų, plojo atsistoję, nenorėdami išeiti iš salės.

Festivalis sužavėjo ne vieną klaipėdietį. O gal tarp jų buvo ir tokių, kurie akordeonu susižavėjo iš naujo. R.Užgalis ir jo suburta „Vivat Accordeon“ organizacinė komanda gali didžiuotis šiuo tradiciniu renginiu. Viskas buvo atlikta nepriekaištingai. Džiugu, kad yra tokių kūrybingų bei atsidavusių žmonių, ir ačiū šios iniciatyvos rėmėjams.

by admin