Vyksta kritikos mainai

Vyksta kritikos mainai

Lapkritį startavo menotyrininkų Aistės Paulinos Virbickaitės (Vilnius) ir Igno Kazakevičiaus (Klaipėda) inicijuotas projektas „Kritikos maršrutai“. Tai aktualus, ambicingas ir intriguojantis iššūkis rašantiems kultūros temomis bei naujos informacijos galimybė ja besidomintiems. „Kritikos maršrutai“ – keitimasis ne tik informacija, bet ir gyvenamąja aplinka. Projekto dalyviai vieši vieni pas kitus, rinkdami ir reflektuodami informaciją, susipažindami su aplinka ir žmonėmis, nešališkai, atvirai ir kritiškai žvelgdami į svetimo miesto kultūrinį gyvenimą bei jo reiškinius. Organizatoriai tikisi, kad „išjudinę“ kritikus, iš lokalių taškų pajudins ir patį meno kritikos procesą Lietuvoje. Pirmieji trys kontroversiški vilniečių menotyrininkių tekstai jau pasirodė „Kulturpolis.lt“ portale po to, kai A.P.Virbickaitė aplankė Klaipėdą ir Panevėžį, o Aistė Bimbirytė – Šiaulius. Projekto dalyvių tekstus taip pat ėmėsi skelbti internetinis portalas „Bernardinai.lt”, savait-raštis „Literatūra ir menas”, žurnalai „Dailė” ir „Kultūros barai”.

Premija laukia pretendentų

Klaipėdos apskrities viršininko administracija paskelbė konkursą 2010 metų literatūrinei Ievos Simonaitytės premijai gauti. Pagal nuostatus literatūrinė I.Simonaitytės premija kasmet skiriama už brandžius kūrinius, atspindinčius Klaipėdos krašto bei Mažosios Lietuvos dvasią, kultūrinę tradiciją ir istorinę problematiką arba įamžinančius lietuvių literatūros klasikės I.Simonaitytės atminimą. Konkurse bus vertinamos dvejų pastarųjų metų knygos. Jas reikia pateikti dviem egzemplioriais Klaipėdos apskrities viešajai I.Simonaitytės bibliotekai iki šių metų gruodžio 15-osios. I.Simonaitytės literatūrinė premija teikiama nuo 1987-ųjų. Nuo 1997 metų premijos steigėjas yra Klaipėdos apskrities viršininko administracija. Laureatas tradiciškai paskelbiamas ir apdovanojamas I.Simonaitytės viešojoje bibliotekoje per rašytojos gimtadienį. 2010-ųjų sausį minint rašytojos I.Simonaitytės 113-ąsias gimimo metines jos vardu pavadintoje Klaipėdos apskrities viešojoje bibliotekoje bus įteikta jau 24-oji I.Simonaitytės literatūrinė premija.

Knygoje – nugrimzdęs miestas

Vos prieš dvi savaites knygynuose pasirodžiusi uostamiesčio leidybos grupės „Druka“ išleista Jovitos Saulėnienės ir Rasos Tarik knyga „Das versunkene Memel. Nugrimzdusi Klaipėda“ graibstyte graibstoma. Jau parduota kone pusė jos tiražo (išleista 2000 egz.), džiaugėsi leidyklos vadovė Renata Budvytienė. Knygoje vokiečių ir lietuvių kalbomis pasakojama apie Klaipėdos istoriją, raidą, miestiečių gyvenseną bei jauseną, žymius architektūros statinius, tradicijas pačių gyventojų ar mieste apsilankiusių žymių žmonių akimis. Knyga iliustruota anksčiau uostamiestyje gyvenusių dailininkų darbais, senaisiais žemėlapiais ir fotografijomis. Knygos leidimą parėmė ne tik Lietuvos kultūros ministerija, uostamiesčio savivaldybė, bendrovė „Edrija“, bet ir Evaldo Heino fondas Vokietijoje, nemažą sumą į ją investavo ir pati „Druka”. Gruodžio viduryje turėtų pasirodyti dar vienas jos inicijuotas leidinys – Leonido Donskio knyga „99 Baltijos istorijos. 99 Baltic stories” su Gyčio Skudžinsko fotografijomis.

Kultūrinės informacijos kioskas

Uostamiesčio „Kultūrpolyje” net tik gausu renginių. Lapkritį čia duris atvėrė kultūrinės informacijos kioskas. Čia kiekvienas užsukęs supažindinamas su Klaipėdos kultūrine platforma, artimiausiais festivaliais, koncertais, parodomis, meno konkursais ir kt. Pasak šeimininkų, kultūrinės informacijos kioskas pirmiausia skirtas nuobodžiaujantiems vakarais, nežinantiems, kas vyksta mieste, – kur būtų galima nueiti, ką pamatyti. Infokioske galima sužinoti ir apie Klaipėdos kultūros įstaigas, jų tikslus ir įgyvendinamus projektus. Jis gali padėti ir pasimetusiems renginių gausybėje, neišsirenkantiems, ko jokiu būdu nepraleisti. Taip pat ir įvairių sričių menininkams, norintiems dalyvauti miesto, šalies ir tarptautinėse parodose, kituose meno projektuose, bet stokojantiems kontaktų. Kultūrinės informacijos kioskas atviras nuo antradienio iki šeštadienio 12–18 val. Jis veiks iki lapkričio 28-osios. Jei jo idėja pasitvirtins, ir kitąmet infokioskas vėl atsidarys, patikino jame lankytojus priiminėjanti „Kultūrpolio” atstovė Skaistė Kazarauskaitė.

by admin