„Žmogus, pakeitęs viską“ – plonytė

„Žmogus, pakeitęs viską“ – plonytė riba tarp pergalės ir pralaimėjimo

 

„Žmogus pakeitęs viską“ – puiki galimybė ne tiek analizuoti patį filmą, bet pamąstyti ir diskutuoti apie šiuolaikinį sportą, kuriame viskas kuo toliau, tuo labiau „about the money“ – sukasi aplink apvalias pinigų sumeles.

Aivaras Dočkus

Kai ambicijos didesnės

Prasiskolinę bankams oligarchų bei šeichų kišenėse sėdintys futbolo klubai, NBA lokautas, atletų pilietybių pasikeitimai… Nori būti pirmas – mokėk. Geriausi žaidėjai nebekainuoja milijonų, jie kainuoja dešimtis milijonų. Ir kažin ar kada grįšime į tuos laikus, kai Čempionų lygos finale lošia FC Porto prieš AS Monaco, o NBA lygoje triumfuoja geležinė kuklaus „Detroit Pistons“ klubo gynyba. Idealizmo amžius baigėsi. Rožinius akinius užsideda tie, kurie įperka auksinius jų rėmelius.

Todėl „Oakland Athletics“ beisbolo komandos generalinis direktorius Bilis Bynas (jį vaidina Bradas Pittas) prieš naująjį sezoną tuščiai daužo galvą į sieną. Savininkas (išoriškai labai jau panašus į vieno Lietuvos klubo savininką) liepia susiveržti diržus. Geriausius žaidėjus išgraibsto turtingesni klubai. Neblogų žaidėjų agentai reikalauja pakelti atlyginimą. Trenerio netenkina vienerių metų kontraktas. Nusenusi klubo taryba pilsto iš tuščio į kiaurą. Ką daryti, jei tavo ambicijos siekia toliau nei kelios atsitiktinės pergalės prieš tokias pat skurdžias komandas? Tyliai smukti iki vidutinybės kategorijos, krautis žaislus ir keisti profesiją, ar įžūliai surizikuoti ir patikėti priešininkų klube nepastebėto jaunuolio matematinėmis teorijomis, nuskaitytomis iš viešai sukritikuotos vieno profesoriaus knygos?

Bilis Bynas eina va bank, nusamdo niekam nežinomą Piterį Brendą (aktorius Jonahas Hillas) ir imasi perversmo. Komanda formuojama pagal statistiką, kuri dažnai pateikia netikėtumų. Ne kiekviena žvaigždė yra verta jai mokamų milijonų. Ir ne kiekvienas nurašytas nevykėlis yra visiškai beviltiškas. Antras, iš dangaus nukritęs šansas gali jam užauginti sparnus. Net jeigu po svaigaus skrydžio jis dar skaudžiau tėkšis žemėn.

Ne toks pergalingas

Juostos „Žmogus, pakeitęs viską“ kūrėjai nepabijojo, kad jis bus kiek kitoks filmas apie sportą. Ne toks pergalingas, kaip beveik visos šio žanro juostos. Atvirkščiai, šis filmas labiau apie pralaimėjimus ir žmogiškąjį klaidos faktorių. Po dvidešimties pergalių būtinai ateis juodžiausioji pralaimėjimo diena. Ir tas ilgas pergalių kelias paprasčiausiai virs dulkėmis.

Bilis moko Piterį kaip pranešti nebereikalingam žaidėjui apie jo perkėlimą kitur arba apie atleidimą. Ciniškai, šaltai, su maldą primenančiais žodžiais.

Derybos dėl žaidėjų įsigijimo – su avantiūrizmo protrūkiais. Kaip turguje. Tik telefonu. Ir prekyba – gyvais žmonėmis. Aš noriu to, aš duosiu tą. Toks sportinis pasaulis. Be to, su visais reikia ginčytis. Ypač su tais, kurie labiausiai nekompetentingi ir neteisūs. Nes jų argumentai neveikia, o nuo naujovių pila baimės prakaitas.

Argi ne tokia Lietuvos futbolo federacija, aklai ginanti savo srities išmanymo stoką idiotiškais pareiškimais, nuo kurių fanams norisi skradžiai žemę prasmegti?

Apnuogina skaudulius

„Žmogus, pakeitęs viską“ kai kur apnuogina skaudžiausias šiuolaikinio sporto opas, nesvarbu, kokia tai būtų šaka. Atrasite skyrelį ir apie drausmę. Ir apie valią. Generalinis vadybininkas skels įkvepiančią kalbą. Žaidėjas, iš kurio niekas nieko nesitikėjo, skels gyvenimo smūgį. Bet tiems, kurie tikisi holivudinės atomazgos, filmas skels rieboką antausį. Ribos tarp pergalės ir pralaimėjimo beveik nėra. Arba ji labai plonytė.

Režisierius Bennettas Milleris, kurio drama „Kapotė“ atnešė „Oskarą“ Philipui Seymourui Hoffmanui (jis „Žmoguje…“ vaidina „Oakland Athletics“ trenerį), beisbolo varžybų epizodus rodo retai. Jis susitelkia ties užkulisiais ir vidine Bilio Byno drama. Čia verda lygiai tokie pat žūtbūtiniai mūšiai kaip ir aikštėje. Ant kortos pastatytos net ne karjeros, o gyvenimai. Visur tenka rinktis. Kartais atspėji, o kartais suklysti. Bilis pasiruošęs aukotis dėl naujosios sistemos, kuri galbūt pakeis sporto ateitį. Ir klubai su kelių milijonų biudžetu įveiks milijonierių užgaidomis tapusius klubus.

Pagal tikrą istoriją

Varžybos, kurių baigtį nulemia vienas taškas, nufilmuotos stulbinamai. Kadangi filmas sukurtas pagal tikrą istoriją, norisi įlįsti į internetą ir pasižiūrėti jų baigtį, kad nereikėtų tąsyti nervų.

B.Pittas demonstruoja puikią aktorinę formą. Herojaus portretas kantriai nulipdomas iš smulkiausių detalių. Ir nors jam tenka atleidinėti žaidėjus – vis tiek esi Bilio Byno pusėje. Jis gina sistemą, kuri kovoja prieš… sistemą. O gindamas leidžia tau pačiupinėti sporto pasaulio statybinę medžiagą, kuri nėra tokia graži kaip žaidimas.

Pabaigai – faktai. Populiariausias JAV sporto žurnalas „Sports Illustrated“ Bilį Byną įtraukė tarp įtakingiausių dešimtmečio sporto žmonių. Savo sistemas jis pradėjo diegti ir futbole. Tai, jog šiemet NBA pavyko laimėti ne žvaigždžių rinktinėms „Los Angeles Lakers“ ar „Miami Heat“, o įdomiai sukomplektuotam „Dallas Maverics“ su Dirku Nowitzki’u, taip pat iš dalies Bilio Byno nuopelnas.

 

Naujas filmas

Šalis: JAV.

Premjera Lietuvoje: 2011 m. gruodžio 2 d. „Forum Cinemas Vingis”.

Žanras: Biografinė sporto drama.

Trukmė: 133 min.

Rež. Bennettas Milleris.

Prodiuseriai: Bradas Pittas, Markas Bakschi.

Vaidina: Bradas Pittas, Jonahas Hillas, Philipas Seymouras Hoffmanas, Robin Wright, Chrisas Prattas.

Scenaristai: Stevenas Zaillianas, Aaronas Sorkinas, Stanas Chervinas.

Operatorius: Wally’s Pfisteris.

Kompanija: „Columbia Pictures“.

Dialogai: anglų kalba.

Subtitrai: lietuvių kalba.

Siužetas: drama vaizduoja tikrovišką šiandieninio sporto veidą, mums menkiau pažįstamo beisbolo žaidimo užkulisius ir gudrią komandos formavimo strategiją, kurią galėtų adaptuoti krepšiniui ar futbolui lietuviškų komandų vadovai. Filmo scenarijų pagal tikrais įvykiais paremtą 2002 m. istoriją ir bestseleriu tapusią Michaelo Lewiso knygą parašė patyrę Holivudo profesionalai Stevenas Zaillianas („Oskaro“ premija už „Šindlerio sąrašą“) ir Aaronas Sorkinas („Oskaro“ premija už „Socialinį tinklapį“). Naujausias filmas apie beisbolą sukonstruotas taip, kad patiktų, įtrauktų ir nustebintų kuo daugiau sportu nesidominčių žiūrovų.

by admin