A.Mončio skulptūros vieši Danijoje

A.Mončio skulptūros vieši Danijoje

Angelina BANYTĖ. Tapyba. Triptikas. 2006 m. Akrilas, drobė, 100×120, 100×100, 100×120 cm.

Rita Bočiulytė

Danijoje, Silkeborgo meno centre, iki rugsėjo 24-osios veikia tarptautinė meno paroda „Gyvenimo medžiai. Menas – kultūra – gamta“, kurioje eksponuojamos A.Mončio (1921-1993) skulptūros iš dailininko namų-muziejaus Palangoje.

Keturiems mėnesiams Silkeborgo meno centre ir jo teritorijoje – kieme, parke – įsikūrusi paroda prasideda nuo medžio istorijos ir baigiasi supermediena bei tuo, ką iš jos gali išgauti menininkai. Parodoje ypač efektinga danų dizaino ekspozicija, ypač kėdžių kolekcija.

Grįžusi iš parodos Antano Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė pasakojo, kad ekspozicijoje vis dėlto daugiausia dėmesio skirta menui, ypač skulptūroms. „Antano Mončio kūriniams suteikta ypatinga garbė – jie eksponuojami pačioje geriausioje vietoje – centrinėje salėje“, – dalinosi įspūdžiais muziejaus direktorė.

Palangos A.Mončio namai-muziejus parodai Silkeborge pateikė septynias A.Mončio skulptūras. Tarp jų – didžiosios „Vandens nešėja“ ir „Begalinis“, dar penkios mažesnės skulptūros iš turtingos muziejaus kolekcijos, kurią Paryžiuje kūręs žinomas Europoje dailininkas A.Mončys yra padovanojęs savo tėvynei Lietuvai.

Tarptautinėje parodoje „Gyvenimo medžiai…“ Silkeborge pristatomi 28 autorių kūriniai. Joje dalyvauja dailininkai iš Danijos, Švedijos, Vokietijos, Austrijos, Meksikos ir kitų pasaulio šalių. Lietuvos menui didingai atstovauja vienintelio A.Mončio skulptūros.

L.Turauskaitės teigimu, danai šio dailininko kūryba susidomėjo dar pernai rudenį, kai Silkeborgo meno centre veikė A.Mončio piešinių paroda. Tuomet ir pradėjo tartis su muziejumi, kad šis atvežtų ir jo skulptūras.

2007-ųjų pavasarį A.Mončio namai-muziejus ruošiasi šio dailininko kūrybą pristatyti Europos Parlamente Briuselyje. „Iš mūsų rinkinio ten planuojame nuvežti koliažų ir piešinių, o skulptūros į Briuselį tikriausiai atkeliaus iš Paryžiaus – Antano Mončio šeimos kolekcijos. Palangoje šiąvasar viešėjęs jo sūnus mums tai pažadėjo. Taigi Europarlamente jo tėvo darbų parodą rengsime kartu“, – džiaugėsi bendradarbiavimu muziejaus direktorė L.Turauskaitė.

by admin