Mykolo Oginskio festivalis – širdžiai ir atminčiai

Mykolo Oginskio festivalis – širdžiai ir atminčiai

Rita Bočiulytė

Plungėje – kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose, taip pat Rietave, Telšiuose ir Vilniuje rugpjūčio 30 – rugsėjo 28 dienomis vyks trečiasis tarptautinis Mykolo Oginskio akademinės muzikos festivalis, kurio rengėjai tikisi ir Klaipėdos publikos dėmesio. Ir ne tik todėl, kad festivalyje muzikuos daug klaipėdiečių…

Siekia supažindinti

Jame dalyvauti pakviesti muzikos kolektyvai, atlikėjai, muziejininkai, paveldosaugininkai, atstovaujantys Lietuvai, Lenkijai, Olandijai, Europos Sąjungai ir Japonijai. Be akademinės muzikos koncertų, į festivalio programą tradiciškai įtrauktos ir dvarų kultūrinio paveldo tyrinėjimų lauką praplečiančios mokslinės konferencijos bei parodos.

Uostamiesčio Muzikinio teatro meno vadovo ir simfoninio orkestro dirigento, Klaipėdos kultūros magistro, Plungės garbės piliečio ir tarptautinio Mykolo Oginskio akademinės muzikos festivalio meno vadovo prof. Stasio Domarko teigimu, šiais renginiais siekiama supažindinti visuomenę su muzikiniu, architektūriniu, literatūriniu Oginskių palikimu, atskleisti iki šiol nepanaudotas kultūros paminklų galimybes, aktualizuoti muzikinį, kultūrinį ir istorinį dvarų paveldą.

Anot rengėjų – Žemaičių dailės muziejaus, Plungiškių draugijos ir Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos entuziastų, labiausiai šiuo festivaliu tikimasi sudominti jaunus žmones – paskatinti juos domėtis Lietuvos ir kitų Europos šalių kultūra bei istorija.

Atidarys opera

Artimiausią šeštadienį – festivalio atidarymas Plungėje, Mykolo Oginskio dvaro žirgyne, kur akademinės muzikos šventę 16 val. pradės Karinių jūrų pajėgų orkestras (vadovas Pranciškus Memėnas), o 17 val. bus atlikta Pietro Mascagni opera „Kaimo garbė“.

Operą atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (vadovas ir vyr. dirigentas Lietuvos nacionalinės premijos laureatas prof. Juozas Domarkas), Kauno valstybinis choras (vadovas ir vyr. dirigentas Lietuvos nacionalinės premijos laureatas prof. Petras Bingelis) ir solistai – klaipėdietė Dalia Kužmarskytė, vilniečiai Algirdas Janutas, Vytautas Juozapaitis, Laima Jonutytė, Ieva Prudnikovaitė. Diriguos J.Domarkas.

Rugsėjo 6-ąją 17 val. ten pat koncertuos Torūnės simfoninis orkestras (Lenkija), vadovaujamas Mirosławo J. Błaszczyko, su soliste smuikininke tarptautinių konkursų laureate Anna Maria Staśkiewicz. Programoje skambės M.Karłowicziaus, F.Mendelssohn-Bartholdy kūriniai. Rugsėjo 7-ąją su šia programa festivalis ir jo svečiai iš kaimyninės Lenkijos viešės Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Kartų estafetė

Rugsėjo 13-ąją vėlgi Plungėje 17 val. grieš Mykolo Oginskio festivalio simfoninis orkestras, jungiantis kone septynias dešimtis dar tik pradedančių, jaunų ir jau profesines aukštumas pasiekusių muzikantų. Šiam orkestrui diriguos jo meno vadovas ir vyr. dirigentas S.Domarkas. Maestro kartu su orkestro grupių vadovėmis Saule Domarkiene, Violeta Gaubyte, Kristina Domarkiene bei Klaipėdos, Plungės ir Kauno jaunaisiais muzikantais, talkinami Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro instrumentalistų, festivaliui parengė naują programą. Jos didžioji intriga – pianistė iš Japonijos Sayumi Yamazaki ir tenoras Merūnas Vitulskis. Koncerte bus atlikti M.K.Oginskio, F.Chopino, G.Donizzeti, F.Leharo, R.Leonkavallo kūriniai.

Rugsėjo 17-ąją 18 val. Plungės dvare gros Lietuvos kamerinis orkestras. Jo atliekamą W.A.Mozarto, J.S.Bacho, A.Vivaldi, A.Raudonikio, F.Schuberto, Ch.Gounod, P.Čaikovskio, E.Griego, G.Giordani, A.Grunfeldo, J.Offenba-cho kūrinių koncertą diriguos Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Robertas Šervenikas. Žadama, kad jame dainuos Lietuvos nacionalinės pažangos premijos laureatas prof. Virgilijus Noreika.

Rietave ir Plungėje

Rugsėjo 19-ąją 17 val. Rietave, Oginskių dvaro muzikantinėje, muzikuos Daniel styginių kvartetas iš Olandijos – skambės A.Dvoržako, D.Šostakovičiaus, H.Wolfo kūriniai. Kitądien 16 val. kvarteto muzikantai Benzion Shamir, Misha Furmanas, Itamar Shimon ir Joanna Pachucka grieš centrinėje festivalio scenoje Plungėje. Čia jie atliks jau kitą programą, sudarytą iš W.A.Mozarto, J.Brahmso, F.Kreislerio, G.Dinicu, A.Dvoržako, F.Poliakino, A.Chačaturiano kūrinių.

Ten pat 17 val. vyks regioninis kamerinės muzikos festivalio didysis koncertas „Rudens akvarelė M.K.Čiurlioniui“. Jaunųjų muzikantų parade dalyvaus Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos, Plungės M.Oginskio, Palangos S.Vainiūno, Klaipėdos J.Karoso, J.Kačinsko, Kretingos, Gargždų, Mažeikių, Sedos, Telšių, Naujosios Akmenės, Šilutės muzikos ir meno mokyklų styginių ansambliai. Koncertą, kuriame skambės M.K.Oginskio, G.Kuprevičiaus, D.Šostakovičiaus, R.Schumanno, P.Čaikovskio, Z. Offenbacho, K.Bohmo, C.Saint-Saënso, M.K. von Weberio, J.Brahmso, J.Sramo, D.Verdi’o, D.Marse muzika, diriguos S.Domarkas.

Užbaigs ES orkestras

Į festivalio programą rugsėjo 26-ąją įsiterps Plungėje, Mykolo Oginskio rūmuose, 10 val. vyksiantis mokslinis seminaras „Dvarų paveldas Lietuvoje ir Lenkijoje. Visuomenės vaidmuo: problemos ir iššūkiai“ bei Varšuvos istorijos muziejaus (Lenkija) parodos „Varšuvos senamiestis – pasaulio kultūros paveldas“ atidarymas 17 val. Paroda veiks du mėnesius.

Baigiamieji festivalio koncertai nuskambės rugsėjo 27-ąją 17 val. Plungėje, Mykolo Oginskio dvaro žirgyne, ir rugsėjo 28-ąją 14 val. Telšiuose, Žemaitės dramos teatre. Europos Sąjungos kamerinis orkestras (programos meno vadovas Matthiasas Wollongas) ir fleitininkė Daniela Koch atliks J.Haydno, W.A.Mozarto, F.Schuberto kūrinius.

Globoja renginį

Treti metai iš eilės vyksiančio Mykolo Oginskio akademinės muzikos festivalio garbės prezidentas – iš Plungės kilęs ekonomikos mokslų daktaras Bronislovas Lubys. Tituluotas verslininkas taip pat yra Plungės garbės pilietis, vadovauja Plungiškių draugijai.

Renginį globoja Lietuvos kultūros ministras Jonas Jučas, Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prūsevičienė, Plungės rajono savivaldybės merė Elvyra Valerija Lapukienė, Telšių apskrities administracijos viršininkas Romualdas Vasiliauskas ir jų vadovaujamos institucijos.

Darbščioje festivalio organizatorių komandoje treti metai pluša Žemaičių dailės muziejaus direktorius, Vakarų Lietuvos dvarų kultūros asociacijos viceprezidentas Alvidas Bakanauskas, Plungės M.Oginskio meno mokyklos direktorė, Plungiškių draugijos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė ir vyr. dailininkė Jūratė Petrulytė, Kauno Juozo Gruodžio aukštesniosios muzikos mokyklos dėstytoja, tarptautinio M.Oginskio festivalio orkestro vadovė K.Domarkienė, Plungės M.Oginskio meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja Dalia Stasikėlienė.

Festivalio meno vadovui S. Domarkui sudaryti renginio programą ir jai vadovauti padeda brolis dirigentas J.Domarkas.

Ambicingas, aukšto lygio

Jų visų dėka festivalis jau treti metai kas rudenį publikai dovanoja nemokamų koncertų puokštę. Ir ne bet kokią, o stebėtinai aukšto meninio lygio, su tokiais atlikėjais ir programomis, kurios papuoštų bet kurį prestižinį šalies rimtosios muzikos renginį.

„Mūsų festivalis – ambicingas. Tokias jėgas sutelkti, tiek kolektyvų pasikviesti iš užsienio ir kad jie suvažiuotų ne į sostinę, o į provinciją, – retas dalykas mūsų šalyje, – teigė S.Domarkas. – Man pačiam sunku suvokti, kaip mums tai pavyksta. Juolab kad visi rengėjai dirba be atlygio, kaip sakoma, iš idėjos. Mums sekasi sujungti ir įgyvendinti visus festivalio uždavinius – jaunųjų talentų lavinimą, Oginskių temos gvildenimą įvairiais aspektais ir formomis bei išlaikyti edukacinį ir tarptautinį festivalio lygmenis.“

Išties jis treti metai veda kunigaikščių Oginskių kultūrinės veiklos pėdsakais, išryškindamas praeities atspindžius, žadindamas atmintį, kreipdamas mintis į dvarų kultūros paveldo situaciją Lietuvoje. Kartu suteikia džiaugsmo žmonėms ir galimybę praleisti dešimt rudens vakarų su gyva sielos muzika.

by admin