Pirmosios knygos konkursą laimėjo klaipėdietė

Pirmosios knygos konkursą laimėjo klaipėdietė

Gabrielė Klimaitė (dešinėje) su mama aktore Nele Savičenko.

RITA BOČIULYTĖ

Lietuvos rašytojų sąjungos ir jos leidyklos 2005 metų pirmosios knygos konkursą prozos kategorijoje laimėjo jauna klaipėdietė prozininkė Gabrielė Klimaitė, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Vašingtone. Šiemet Lietuvoje pasirodys jos pirmoji apsakymų knyga, kuriai pavadinimo autorė dar nespėjo sugalvoti.

Varžėsi vienuolika

Kaip „Klaipėdai“ sakė Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos redaktorius Vytautas Girdzijauskas, pirmąsias knygas ši leidykla pradėjo leisti 1994 metais – dažniausiai po vieną prozos ir poezijos knygą. Kartais debiutantų būna ir daugiau. Šiemet poezijos kategorijoje konkursas tebevyksta, komisija dar neapsisprendė, kam suteikti pirmenybę. Savo pirmąsias prozos knygas konkursui pateikė net 11 pretendentų. Pirmosios knygos konkurso komisiją pasiekė 6 rankraščiai. Kiti, anot V.Girdzijausko, buvo jo paties „nusijoti, kadangi dar silpnoki“.

Kad nebūtų liūdna

Konkursą laimėjusi G. Klimaitė tvirtina, kad ją labai nudžiugino ši žinia.

„Idėja jame dalyvauti kilo sužinojus, kad Rašytojų sąjunga rengia Pirmosios knygos konkursą. Prieš išvykdama į JAV, tuos savo „gabalus“ surašiau į diskelį ir nusiunčiau jiems, kad ne taip būtų liūdna išskristi iš Lietuvos. Dabar sužinojau, kad leidykla sutinka tuos „gabalus“ išleisti. Taip apsidžiaugiau, kad visą dieną nedirbau, tik šypsojausi“, – atviravo Gabrielė „Klaipėdai“.

Aktorių dukra

 Ji gimė ir užaugo Klaipėdoje, yra vienturtė aktorių Nelės Savičenko ir Valentino Klimo dukra.

Baigusi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą, G. Klimaitė 2002 metais gavo darbą Užsienio reikalų ministerijoje, Konsuliniame departamente, o prieš pusmetį išvažiavo į Vašingtoną, kur dirba Lietuvos Respublikos ambasadoje JAV.

Debiutavo „Klaipėdoje“

Rašyti prozą, kaip ji vadina, – „tuos keistus „gabalus“ – Gabrielė pradėjo dar mokydamasi mokykloje, laimėjo novelės konkursą, 1995 metais jos pirmieji kūriniai buvo išspausdinti „Klaipėdos“ laikraščio literatūros leidinyje „Gintaro lašai“, 1998-aisiais ji nuskynė Lietuvos jaunųjų filologų konkurso laurus.

Knibžda istorijos

„Rašymas man – didelis malonumas. Mano galvoje nuolat knibžda visokie žmonės su savo istorijom. Turiu rašyt, kad tai nevirstų šizofrenija“, – pusiau juokais, pusiau rimtai tvirtina Gabrielė.

„Į pirmąją knygą bus sudėta daug kas iš to, ką parašiau per pastaruosius penkerius metus. Daug kas jau buvo spausdinta „Gintaro lašuose“, „Šiaurės Atėnuose“, „Nemune“. Tai bus apsakymų, novelių rinkinys. Toks savotiškas…“ – prasitarė jaunoji prozininkė „Klaipėdai“.

Drastiškas pjūvis

Konkurso komisijos narys rašytojas Algimantas Zurba dienraščiui teigė, kad G. Klimaitės konkursui pateiktuose kūriniuose jaučiama meninė kokybė, tai – jau literatūra, kuri iš kitų konkurso dalyvių tekstų išsiskiria vientisumu.

„Tas vientisumas – nepaprastai keistas. Tai esė pobūdžio, abstraktaus siužeto pynė, kurioje atsiskleidžia šiuolaikinio jauno žmogaus modernus ir įtemptas mąstymas. Jokios buities ar sąsajų su literatūros klasika. Tai gana drastiškas šiuolaikinio žmogaus dvasinio paveikslo pjūvis“, – tvirtino A. Zurba.

Tapo garsenybėmis

Pirmųjų knygų leidimas, kurį šiek tiek remia Kultūros ministerija, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai yra nepelningas užsiėmimas. „O kas gi išleis, jei ne mes?! – retoriškai kalbėjo V. Girdzijauskas. – Juk tų nepelningų visos leidyklos kratosi. Bet mes – optimistai. Mūsų pirmųjų knygų autoriai Renata Šerelytė, Marius Ivaškevičius jau tapo garsenybėmis. Yra ir daugiau, iš kurių tikimės… Štai šiemet išleisime jau trečiąją Lauros Sintijos Černiauskaitės knygą“.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos redaktoriaus nuomone, pirmoji G. Klimaitės knyga gali pasirodyti knygynuose jau vasaros pradžioje. Gal ji ir netaps bestseleriu, bet skaityti bus labai įdomu.

by admin