Langas

MENO LEIDINYS Nr. 8 (206)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Rems du pajūrio festivalius

Rugpjūčio pradžioje Kultūros ministerija patvirtino prioritetinių Lietuvoje rengiamų tęstinių tarptautinių meno renginių sąrašą.

Į jį patekę trys etninės kultūros, trys kino, du literatūros, šeši muzikos, du šokio, vienas teatro ir penki vizualiųjų menų festivaliai 2013–2015 m. sulauks finansavimo iš valstybės biudžeto.

Tarp 22 išrinktųjų – tik du tarptautiniai festivaliai, vykstantys Vakarų Lietuvoje.

Finansinę Lietuvos kultūros ministerijos paramą artimiausius trejus metus gaus Nidoje rengiamas Thomo Manno festivalis ir „Klaipėdos muzikos pavasaris“.

Akvarelės apkeliaus Estiją

70-ąjį gimtadienį spalį švęsianti klaipėdietė dailininkė Renatė Lūšis jubiliejinius savo metus pradėjo parodų maratonu, kurį rytoj pratęs Klaipėdos parodų rūmuose.

Tai bus jau penktoji jos autorinė akvarelių paroda šiemet. Sausį R.Lūšis savo akvareles buvo nuvežusi į Kretingą, balandį – į Gargždus, birželį – į Agluonėnus. Kiekvienoje parodoje – vis kiti darbai. Rugpjūčio 2-ąją pačių naujausių, šiemečių darbų parodą dailininkė pristatė Estijoje, Jogevos miesto akvarelės galerijoje „Kala“. Ji ten veikė iki rugpjūčio pabaigos, o rugsėjį pradės iki pat Kalėdų truksiančią kelionę po kitus Estijos miestus. „Ten – 20 akvarelių. Visas nuliejau šiąvasar sesers sode, – pasakojo autorė. – Tai kompozicijos su gėlėmis, vienas kitas portretas ir peizažas. O Klaipėdos parodų rūmų didžiojoje salėje visuomenės teismui pateiksiu jubiliejinę savo kūrybos retrospektyvą. Lyg atlikčiau išpažintį už visą savo kūrybinį gyvenimą. Ten bus mano akvarelės nuo pat pirmosios, nutapytos 1968-aisiais iki šiųmečių, šios nakties…“

Dailininkė džiaugėsi, kad šiemet jai buvo nepaprasta vasara – labai sėkminga visais atžvilgiais – kūrybos, bendravimo. 40 metų dirbusi Klaipėdos Adomo Brako vaidų dailės mokykloje, nuo 2009-ųjų ji yra laisva menininkė, gali daugiau pavasarių skirti asmeninei kūrybai, o ne pamokoms. Šiąvasar R.Lūšis Klaipėdoje surengė jau 38-ąjį tarptautinį akvarelės plenerą, į kurį buvo susirinkę 20 dailininkų iš Lietuvos, Vokietijos, Švedijos ir Suomijos. Akvarelės meistrė taip pat dalyvavo galybėje bendrų parodų, iš kurių dvi dar veikia Klaipėdoje – Prano Domšaičio galerijoje ir Muzikos bibliotekoje.

„Ir tai dar ne viskas, – mįslingai šypsojosi dailininkė. – Iki metų pabaigos dar esu pažadėjusi dvi autorines parodas…“

Dailininkai kūrė Kintuose

10-asis emalio meno simpoziumas „Pamario ženklai“ į Kintus rugpjūtį sukvietė devynis dailininkus iš Lietuvos ir Gruzijos.

Šilutės rajone Kintuose rugpjūčio 2–14 dienomis vykusiame simpoziume menininkai kūrė emalio miniatiūras, ieškodami simbolių Žolinės šventei, pirmojo derliaus deivėms Gabijai, Žemynai ir Austėjai. Žolinės išvakarėse simpoziumo organizatorius Vydūno kultūros centras ir dalyviai visus pakvietė į kūrybinės stovyklos uždarymo šventę Kintų Vydūno kultūros centre.

Į Kintus kurti iš metalų ir emalio šiemet buvo atvykę Saulius Bertulis, Neringa Poškutė ir Zoja Ramanauskienė iš Klaipėdos. Prie jų prisijungė kintiškė Aušra Mačiulaitienė, telšiškis Petras Gintalas, alytiškiai Indrė Diržienė ir Redas Diržys bei svečiai iš Gruzijos Josebas ir Giorgi’s Zangaladzės. Visi jie – dailiosios metalo plastikos specialistai. Laboratorijai tradiciškai vadovauja irgi šios srities žinovas Romas Tarvydas, prieš dešimtmetį inicijavęs dailininkų kūrybinį sambūrį Kintuose. Per tą laiką Vydūno kultūros centre jau sukaupta nemaža metalo plastikos kūrinių kolekcija, joje – žinomų Lietuvos ir užsienio menininkų darbai, kurių idėjos gimė Kintų simpoziume „Pamario ženklai“. Kolekcijos parodos jau aplankė Klaipėdoje ir Vilniuje, taip pat Ispanijoje.

Šiauliuose – „Dekonstrukcijos“

Klaipėdiečio fotomenininko Dariaus Vaičekausko „Dekonstrukcijų“ paroda visą mėnesį veikia Šiauliuose.

2011–2012 metų sankirtoje naujasis D.Vaičekausko fotografijų ciklas pristatytas Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto galerijoje“ Vilniuje, pavasarį pabuvojo bienalėje Amsterdame (Olandija), o dabar nuo rugpjūčio 9 iki rugsėjo 8 d. eksponuojamas Šiaulių dailės galerijoje kartu su jo kuruojamu fotoprojektu „Kiti 3“.

Rudenį paroda pagaliau pasieks ir gimtąją Klaipėdą – lapkritį ji bus pristatyta Baroti galerijoje.

Anot autoriaus, ekspozicija nuolat keičiasi, kiekvieną kartą ją formuoja iš naujo. 2011-ųjų vasarą jo pradėtame „Dekonstrukcijų“ cikle – jau 30 kūrinių. Dalis pabuvojo Vilniuje, Šiauliuose jis rodo 23 darbus, Klaipėdoje bus maždaug 20, taip pat ir patys naujausi D.Vaičekausko dekonstruoti kitų fotografų kūriniai.

„Cantare“ laimėjo prizą

Iš konkurso Ispanijoje Klaipėdos Žvejų rūmų mišrus choras „Cantare“ šiąvasar grįžo ne tuščiomis, o laimėjęs trečiąją vietą.

Trečiąjį dešimtmetį gyvuojantis Artūro Dambrausko vadovaujamas „Cantare“ tradiciniame, jau 58-ąjį kartą surengtame tarptautiniame habanerų ir polifoninės chorinės muzikos konkurse Torevjechos mieste Ispanijoje iškovojo trečiąją vietą polifoninės muzikos kategorijoje.

Anot choro vadovo, šis įvertinimas yra didžiulis pasiekimas, ypač atsižvelgiant į konkurentų pajėgas. Šiuosyk konkurse, vykusiame liepos 23–29 d., dalyvavo 16 chorų iš viso pasaulio – Ispanijos, Korėjos, Kinijos, Venesuelos, Serbijos, Latvijos ir kitų valstybių. Juolab kad pageidaujantys dalyvauti šiame konkurse chorai turi įveikti griežtą išankstinę atranką.

Aukščiausius komisijos vertinimus pelniusiems dalyviams skiriami apdovanojimai už geriausiai atliktas habaneras bei polifonijas, įteikiama nacionalinė bei savivaldybės premijos, savo favoritą išsirenka publika. Visi apdovanojimai turi ir piniginę išraišką. „Cantare“ pelnė 2 tūkst. eurų prizą.

Klaipėdiečių choras konkurse atliko tris habaneras ir du polifoninės muzikos kūrinius: Giedriaus Svilainio „Žuvų mįsles“ ir „Cantare“ vizitine kortele tapusią Roberto Varno aranžuotą žemaičių liaudies dainą „Lek’ gervė“. Mat vadovaujantis konkurso nuostatais, parinktas repertuaras turi būti su folkloro elementais.

„Vėtra“ šoko Ispanijoje

Klaipėdos žvejų rūmų tautinių šokių kolektyvas „Vėtra“ (meno vadovas Vilius Šleinius) rugpjūčio 15–19 d. šoko Alikantėje (Ispanija).

Ten vyko 14-osios Europos kultūros savaitės renginiai. Šis liaudies meno puoselėtojų sąjūdis nuo 1986-ųjų kas dveji metai vyksta vis kitoje valstybėje, o 2008 m. buvo surengtas ir Klaipėdoje.

Šiemet Alikantės festivalyje, be šeimininkų ispanų, dalyvavo šešios šokių grupės iš Airijos, Bulgarijos, Italijos (Sardinijos ir Pietų Tirolio), Portugalijos bei Lietuvos (Klaipėdoje buvo net 11 kolektyvų). Dėl finansinių problemų atsisakė atvykti keletas nuolatinių šios šventės dalyvių. Alikantė svečius priiminėjo jau antrą kartą.

Pagrindiniai festivalio koncertai vyko Alikantės alėjoje Concha de la Explanada – ant Viduržemio jūros kranto įrengtoje estradoje. Klaipėdos „Vėtra“, „suporuota“ su Pie-tų Tirolio grupe „The Villanders“ dar koncertavo San Juano ir Busot miesteliuose.

„Vėtros“ šokėjai sėkmingai atlaikė alinantį Ispanijos karštį – net vakarinių koncertų metu termometro stulpelis rodė 30 laipsnių šilumos. Profesionalumu iš kitų festivalio dalyvių išsiskyrusio kolektyvo nuotraukos turbūt neatsitiktinai buvo publikuojamos ir ispanų spaudoje.

Baigiamojo koncerto metu festivalio vėliavą perėmė Sardinija, kur po dvejų metų vėl susitiks seni draugai.

Pakeliui į Alikantę klaipėdiečiai turėjo ypatingą progą apsilankyti Monake, o grįždami į namus užsuko į Drezdeną (Vokietija).

Parengė Rita Bočiulytė

by admin